Yağlı Saçlara Ne İyi Gelir, Saç Yağlanmasına Doğal ve Etkili Çözümler

Saçlarınız çok çabuk bir şekilde yağlanıyor, sabah yıkamanıza rağmen akşamüstüne doğru dahi hafif hafif yağlanma oluştuğunu gözlemliyorsanız hiç de yalnız değilsiniz aslında.

Çabuk yağlanan saçlarla baş etmek için denediğiniz çeşit çeşit şampuan ya da piyasa sıkça bulunan yağlı saçlara karşı etkili ürünler fayda etmediyse ya da içinde farklı kimyasallar bulunduğu için bu tür ürünleri kullanmayı pek tercih etmiyorsanız size destek olabilecek bitkisel ve doğal çözümleri keşfetmenizin vakti gelmiş demektir.

Yağlı saçlara ne iyi gelir merak edenleri hemen aşağıya alalım ve çabuk yağlanan saçlara ne iyi gelir birlikte tek tek öğrenelim. Saçlarınız sadece sağlıkla ışıldasın, yağlanma sorunu bir an önce son bulsun.

Yağlı saçlara ne iyi gelir, çabuk yağlanan saçlara iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler nelerdir?

Elma sirkesi

Sirkelerin içinde bulunan ve sirkeye hem keskin tadını hem de kokusunu veren asetik asit, saç derisindeki pH dengesinin sağlanmasında önemli roller üstleniyor. Tıpkı saça uygulanan bir tonik gibi su ile karıştırarak saçınıza uyguladığınızda hem daha uzun süreler yağlanmadan kalan hem de daha yumuşak ve parlak saçlara sahip olabiliyorsunuz. Önerilen genel olarak elma sirkesi olsa da dilerseniz üzüm sirkesiyle de aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Lavanta

Sirkenin kokusu sizi rahatsız ediyorsa ya da saçlarınız üzerinde beklediğiniz etkiyi oluşturmadıysa daha mis kokulu bir alternatif de lavanta. Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz kurutulmuş lavanta yapraklarını alın, yaklaşık 2-3 bardak suyun içine bir tutam atın ve 10 dakika kaynatın. Elde ettiğiniz suyun ılımasını bekleyin. Soğuğa yakın haldeyken kuru saçlarınıza dipten uca sürüp 30 dakika bekletin. Ardından her zamanki gibi saçlarınızı yıkayıp güzelce durulayın. Bu uygulamayı haftada 1, yağlanma sorununun azaldığını görene dek uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Tıpkı sirke gibi birçok temizlik işleminde adından söz ettiren karbonat, saçların yağlardan arınması konusunda da tam bir uzman. Saç derisinin pH dengesini düzenleyen karbonatı kullanmak için 3 bardak suya yaklaşık 1 çay bardağı kadar bolca karbonat ilave edin. Güzelce karıştırıp sprey şişesine aktardığınız bu karışımı temiz suyla ıslattığınız saçlarınıza dipten uca uygulayıp 5 dakika bekletin. Ardından her zamanki saç yıkama işlemlerinizi eksiksizce tamamlayın. İşte bu kadar!

Siyah çay

Çayın içinde bulunan tanenler de saçların çabuk yağlanmasının önüne geçme konusunda oldukça etkili. Üstelik bu malzemeyi seçerseniz hali hazırda demlediğiniz çayı soğuttuktan sonra kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Yaklaşık 1 su bardağı kadar demlenmiş siyah çayı saçlarınıza dipten uca uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika saçınızda beklettikten sonra güzelce durulayın.

Nane

Nane de içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde hem saç derinizin pH dengesini kurmanızda hem de ferahlamasında etkili olan isimlerden biri. Mümkünse taze, bulamıyorsanız kurutulmuş naneleri temin ederek işe başlayın. 1 demet taze nane ya da 1 avuç kurutulmuş naneyi 1 litre suyun içinde kaymanaya bırakın. Ardından süzdürüp elde ettiğiniz suyun ılımasını bekletin. Sprey şişesine aktarıp saçlarınıza uygulayın. 10-15 dakika bekletip durulayın.

Limon suyu

Limon da sidik yapısı sayesinde saç derisinin bozulan pH dengesini yeniden düzenlemeye yardımcı olabilir. 1 su bardağı suyun içine 1 adet taze sıkılmış limonun suyunu ilave edip karıştırın. Sprey şişesine aktardığınız karışımı saç diplerinize uygulayıp 10 dakika bekletin. Bu uygulama esnasında hafif kaşıntılar söz konusu olabilir. Saçlarınızı hemen ardından güzelce yıkayıp durulamayı unutmayın. Eğer saç deriniz fazla hassassa bu karışıma 1 tatlı kaşığı kadar bal da ilave edebilirsiniz.

Domates

Al igual que el limón, el tomate tiene una estructura ácida y es uno de los nombres eficaces para reducir el problema del cabello graso. Tomar 1 tomate grande, pelarlo y rallarlo bien. Luego, deja salir el agua pasándola por un colador fino. Aplique este jugo de tomate en su cuero cabelludo, déjelo durante 25-30 minutos, y lávese y enjuague bien el cabello.

Aloe vera

Cuando te laves el cabello, toma 1 cucharadita de la estructura similar a un gel entre las hojas de la planta de aloe vera, que es una planta completa para la piel y el cabello, y agrégala a la cantidad de champú que usarás, mézclala y lávate el cabello. Después de un rato, verá que el problema de grasa ha disminuido.

¿Por qué el cabello se engrasa rápidamente?

Puede haber muchas variables que hagan que su cabello se vuelva graso más rápidamente. Si tienes algunos de los elementos que enumeraremos en un momento sin siquiera darte cuenta, puedes evitar que tu cabello se engrase en poco tiempo cambiando tus hábitos. Estas son las razones que hacen que el cabello se vuelva graso rápidamente:

 • Lavar el cabello con agua muy caliente
 • No utilizar champú u otros productos de limpieza adecuados para el tipo de cabello.
 • No aclarar bien el cabello
 • Usar acondicionador o mascarillas para el cabello graso en el cuero cabelludo
 • Alterando el equilibrio natural del pH del cuero cabelludo al cuidar demasiado
 • Tocar y jugar con el cabello con frecuencia durante el día.
 • Asimismo, cepillar / lavar el cabello cada vez con más frecuencia
 • La toalla elegida para secar el cabello está sucia
 • Uso frecuente de herramientas como secadores de pelo, secadores de pelo, alisadores de pelo o rizadores que hacen que el cabello quede expuesto a un calor excesivo.
 • Usar productos para el cabello como laca, espuma o gel con demasiada frecuencia y / o de forma incorrecta
 • Predisposiciones genéticas, trastornos hormonales y una dieta con exceso de grasas